Laboratoria Przyszłości z Minecraft

Kurs Matematyczna Moc Minecrafta – okiem uczestnika

Matematyczna Moc Minecrafta – nauczanie matematyki z wykorzystaniem Minecraft: powody, które mogą przekonać cię do tego, abyś dał sobie szansę nauczania matematyki w nowoczesny sposób!

 

Pierwsze szkolenie, którego byłem zarówno uczestnikiem jak i świadkiem, było naprawdę wyjątkowe. Dość szybko przekonałem się, że matematyka może być uczona na różne sposoby… i to z wykorzystaniem współczesnych narzędzi. Akurat tak się składa, że są to narzędzia dostępne na wyciągnięcie ręki.

Pomyślałem, że dobrze byłoby podzielić się moim doświadczeniem. Dlaczego?

Głównie z uwagi na to, aby pomóc innym przełamać swoje lęki jak też rozwiać wszelkie obawy związane z tym „czy ja też dałbym radę”.

Jakie są najważniejsze powody dla których warto wziąć udział w tych warsztatach?

1. Nie musisz być doświadczonym graczem Minecrafta.

Może to się wydawać zupełnie nieoczywiste, ale szkolenie w którym uczestniczyłem, nie wymagało wiedzy i doświadczenia w zakresie tej gry. Przyznam, że nigdy wcześniej nie grałem w Minecrafta. Po to, aby nauczyć się podstawowych zasad i reguł, które pozwalają na poruszanie się po tym matematycznym wirtualnym świecie, zainwestowałem zaledwie kilka godzin… i już byłem gotowy do nauki! Naprawdę każdy, kto kiedykolwiek grał w gry na komputerze (zwłaszcza te proste w obsłudze jak Tetris, Arkanoid czy Mario Bros), bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi opcjami, które dają możliwości dalszego przekraczania granic. Po prostu wystarczy nauczyć się tego jak się poruszać naszą postacią i wykonywać najważniejsze operacje, które sprawiają, że będziemy tworzyć matematyczne cuda w wirtualnym świecie. Tak, na początek w zupełności wystarczy mieć te kompletnie podstawowe umiejętności, aby uczyć się kolejnych!

2. Masz do dyspozycji niezbędne narzędzia oraz wsparcie ze strony ekspertów i pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem jak też pomocą.

Od strony merytorycznej czuwają nad szkoleniem osoby, które doskonale wiedzą co i jak należy zrobić, aby dać ci wiedzę i pomóc nabrać doświadczenia. A te z kolei pokażą ci świat matematyczny przez pryzmat Minecrafta, który można świetnie wykorzystać do tego, aby przekazywać matematyczne zagadnienia w sposób jakiego być może jeszcze nie miałeś okazji widzieć czy tym bardziej stosować. Można powiedzieć, że jest to połączenie edukacyjnej wersji Minecrafta z zagadnieniami matematycznymi, które sprawia, że nauka własna daje nam radość i rozwija kompetencje, którymi będziemy dzielić się z naszymi uczniami. A oni oczywiście będą mieli poczucie uczenia się matematyki w nowoczesny sposób, współpracując ze sobą jak też będą rozwijać swoje umiejętności, tworząc to co im przyjdzie do głowy… w bezpiecznym, wirtualnym świecie!

3. Uczysz się, stopniowo przechodząc kolejne poziomy, aby krok po kroku nabywać niezbędne doświadczenie oraz wiedzę, którymi będziesz mógł dzielić się ze swoimi uczniami.

Roczny projekt „oGRAJmatmę. Laboratoria Przyszłości z Minecraft” (pod skrzydłami Microsoft dla Edukacji) został tak zaplanowany, aby kolejne szkolenia odbywały się regularnie i jednocześnie aby były okazją do tego, żeby oswajać się z kolejnymi pomysłami, pozwalającymi pokazywać matematyczne zagadnienia. W skrócie chodzi o to, aby budować swoje matematyczne kompetencje w taki sposób, aby każde kolejne spotkanie było okazją do tego, żeby nabierać coraz więcej wprawy, pewności siebie jak też budować nowe odsłony wirtualnych pomysłów, na bazie matematycznej wiedzy. Dzięki temu mamy pewność, że przechodząc kolejne poziomy, będziemy mogli dawać okazję naszym uczniom, aby rozwijali swoje matematyczne kompetencje, kreatywność jak też współpracowali ze sobą. To ważne doświadczenie także dlatego, że możemy widzieć matematyczny świat uczniów przez pryzmat tego, jak my sami stawiamy kolejne kroki. To z pewnością sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli rozumieć jak i wspierać naszych uczniów na drodze matematycznych odkryć, testów, nabywania jak też rozwijania nowych umiejętności. A to wszystko oczywiście budowane na fundamentach matematycznej wiedzy. Idealne połączenie nauki i zabawy, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych cyfrowych narzędzi – czy trzeba czegoś więcej?

Mam nadzieję, że podzielenie się moim doświadczeniem i przemyśleniami, sprawi że osoby, które lubią matematykę i chcą uczyć wykorzystując nowoczesne i kreatywne rozwiązania (jakim jest Matematyczna Moc Minecrafta) będą mogły zobaczyć i przekonać się, że uczestnictwo w tym projekcie jest doskonałą szansą ku temu, aby nauczanie matematyki mogło kojarzyć się uczniom z przemyślaną, planową i wirtualną zabawą, która sprawia, że matematyczne zagadnienia stają się jeszcze bliższe ich postrzeganiu oraz doświadczaniu.

O Autorze: Tomasz Pintal – MATEMATYKA i SZACHY

Uwielbiam matematykę, a szczególnie pasjonuje mnie nauczanie krytycznego i logicznego myślenia za pomocą matematyki oraz szachów.

Staram się pokazywać w jaki sposób można nauczyć tych umiejętności oraz je rozwijać. Jednym ze sposobów w jaki dzielę się swoimi pomysłami na matematykę są artykuły, które publikuję na blogu: https://matmajakiejnieznasz.blogspot.com

Dodatkowo dzielę się swoją szachową wiedzą i doświadczeniem na Twitchu, gdzie streamuję, testując różne pomysły, dyskutując z moimi odbiorcami, jednocześnie próbując przemycać owe pomysły na matematyczny grunt. Zapraszam do wywiadów różne osoby, które chcą się podzielić swoim doświadczeniem związanym z szachami, aby mieć możliwość uczenia się od nich i patrzenia na świat (tak szachowy jak i matematyczny) z różnych perspektyw.

Ponadto stale poszukuję różnych możliwości związanych z tym, aby nauczanie krytycznego i logicznego myślenia było jak najbardziej efektywne, twórcze, ciekawe i jednocześnie dające radość odkrywania, tworzenia, wnioskowania oraz przeżywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *